squash
11 مرداد 1401 - 10:00

تکیه تسنیم|هشتگ "از تبیین تا قیام" رهنمودهای رهبر معظم انقلاب برای مداحان، واعظان و عزاداران هیئت‌ها

هشتگ "از تبیین تا قیام" همزمان با ایام محرم، توسط صفحات مجازی منتسب به مقام معظم رهبری با محوریت "جهاد تبیین" در هیئات مذهبی در حال انتشار است.

- اخبار فرهنگی -به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، صفحات منسوب به مقام معظم رهبری در فضای مجازی، همزمان با آغاز ماه اندوه و ماتم آل‌الله به بازخوانی فرمایشات رهبر معظم انقلاب تحت عنوان «از تبیین تا قیام» به نقش هیئات مذهبی در ماه محرم و نقش سازنده مداحان برای هرچه باشکوه برگزار شدن مجالس اهل بیت‌(علیهم‌السلام) پرداختند.

خبرگزاری تسنیمتکیه تسنیم|تعبیر عجیب امام رضا (ع) درباره نحوه شهادت حضرت سیدالشهدا(ع)

تکیه تسنیم|تعبیر عجیب امام رضا (ع) درباره نحوه شهادت حضرت سیدالشهدا(ع)* هیئت کانون جهاد تبیین است

* هیئت کانون جهاد تبیین است* هیئت کانون جهاد تبیین استاین صفحات مجازی با بررسی سخنان معظم له در ادوار مختلف به موضوعاتی همچون، لزوم «جهاد تبیین» و ابتکار و نوآوری در هیئات مذهبی پرداخته‌اند. رهبر انقلاب نقش و جایگاه هیئت را در جهاد تبیین بسیار ارزشمند می‌دانند و  در این باره در سوم بهمن ماه 1400 می‌فرمایند: هیئت، کانون جهاد است... محلّ جهاد تبیین است... طبیعت هیئت این است: هیئت محلّ تبیین است، محلّ بیان است، محلّ بیان مهم‌ترین مفاهیم معارف اسلامی و معارف علوی است، محلّ پاسخ به سؤال‌ها است.

* شبهات جوانان را برطرف کنید

* شبهات جوانان را برطرف کنید* شبهات جوانان را برطرف کنیدمقام معظم رهبری بارها و بارها نسبت به توطئه‌های دشمن و برنامه‌های پی‌درپی استکبار جهانی برای به انحراف کشیدن جوانان تذکر جدی داده‌اند. هیئت‌های مذهبی به عنوان یکی از بازوان قوی در ارائه مطالب صحیح به جوانان، می‌تواند بهترین نقش را در «جهاد تبیین» و روشنگری برای جوانان داشته باشد. رهبر معظم انقلاب در همین زمینه می‌فرمایند:  امروز عمومِ جوانان کشور ذهنشان باز است... مسائل را با چشم بصیرت نگاه می‌کنند و می‌خواهند بفهمند. یک بخشِ مهم از حادثه فرهنگی در جامعه امروز ما این است که اینها در معرض شبهات قرار می‌گیرند... مهم این است که مطلبی که شما می‌گویید، برطرف کننده شبهه باشد و آن را زیاد نکند. 1373/03/17

* مدّاحی موسیقی پاپ نیست

* مدّاحی موسیقی پاپ نیست* مدّاحی موسیقی پاپ نیستیکی دیگر از جاذبه‌های هیئات مذهبی، موضوع مداحی است، موضوعی که این روزها بسیار علاقه‌مند پیدا کرده و پیر و جوان در این کسوت اقامه عزا می‌کنند. «مدیحه‌سرایی» علاوه بر شعورآفرینی برای عزاداران، شورآفرین نیز هست. این روزها سبک‌های متفاوت مداحی برای اقامه عزا ابداع شده که برخی نسبت به آن سوال‌هایی دارند، سوال‌هایی از جنس دغدغه که مبادا عزاداری اباعبدالله‌الحسین(ع) از مسیر حق منحرف شود. چراکه بارها و بارها دیده شده دستگاه‌های اطلاعاتی غرب، بخصوص انگستان برای به انحراف کشیدن عزاداری‌ها از هیچ اندیشه و فعالیتی فروگزار نبوده‌اند.

هرچند نوآوری و ابتکار عمل‌های جدید باعث جذب بیشتر مخاطب می‌شود اما باید مراقبت کرد تا در دام خلاف شرع و عرف قرار نگیریم. لذا برای هرچه بهتر متوجه شدن نوع ستایشگری می‌بایست پای سخنان رهبر معظم انقلاب نشست. ایشان در این باره می‌فرمایند: در مداحی هم مثل همه‌ی کارهای دیگر ابتکار و نوآوری لازم است؛ می‌بینید جوان‌ها نوآوری هم می‌کنند. در کار مدّاحی نوآوری خوب است، نوآوری ایرادی ندارد، منتها توجّه بکنید که این نوآوری به هنجارشکنی منتهی نشود. مدّاحی یک هویّت خاصّی است؛ این هویّت عوض نشود.

* مداحان، معارف انقلاب اسلامی را تبیین کنید

* مداحان، معارف انقلاب اسلامی را تبیین کنید* مداحان، معارف انقلاب اسلامی را تبیین کنیدهشتگ «از تبیین تا قیام» نه تنها بر ضرورت «جهاد تبیین» در هیئات مذهبی تاکید دارد، بلکه همراهی مداحان را یکی از ضرورت‌های جدی در این امر قلمداد می‌کند. مقام معظم رهبری در همین زمینه در هفتم اسفندماه 1397 فرموده‌اند: از [سرمایه هنر مداحی] باید در راه اهداف حسینی و فاطمی استفاده بشود... آن چیزی که امروز پیش پای ملّت ما است، عبارت است از تبیین معارف انقلاب اسلامی؛ و این کار از شما [مداحان] برمی‌آید.

موضوع از «تبیین تا قیام»، کلید واژه‌ایست که این روزها در شبکه‌های مجازی دست به دست شده و ضرورت دارد، دستگاه‌ها و نهادهای مردمی مثل هیئت، بصورت خودجوش برای بصیرت‌افزایی این مطالب را نشر دهند؛ چراکه تبیین واقعه کربلا و تطبیق آن با شرایط فعلی و همچنین بالابردن سطح بصیرت مردم در ابعاد گوناگون، این روزها بسیار لازم و ضروری است. حال برای آشنایی بیشتر با این موضوع می‌توانید صفحه مجازی رهبر معظم انقلاب را مشاهده کرده و مطالب "از تبیین تا قیام" را مطالعه کنید.

صفحه مجازی رهبر معظم انقلابصفحه مجازی رهبر معظم انقلابصفحه مجازی رهبر معظم انقلاب----------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------گزارش از محمد کربلایی اسماعیل

گزارش از محمد کربلایی اسماعیلگزارش از محمد کربلایی اسماعیل----------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 516789